Andersson, Maria
1869-

Maria Andersson.
Född 1869-11-16 i Viderups Hantverkshus, Gårdstånga (M) [1] .
F Lars Andersson.
Född 1841-10-06 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) [2] . Död 1927-01-25 i Holmby (M) [3] . Maskinist
FF Anders Larsson.
Född 1808-08-16 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) [4] . Död 1866-07-21 i Tågarpsgården, Igelösa (M) [5] . Torpare
FFF Lars Månsson.
Född 1767-09-25 i Roslöv, Gårdstånga (M) [6] . Död 1809-01-28 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) [7] . Åbo
FFM Mätta Jönsdotter.
Född 1774-08-04 i Skeglinge (M) [8] . Död 1809-02-01 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) [7] .
FM Kristina Månsdotter.
Född 1812-04-02 i Hvidarps Husfarm, Gårdstånga (M) [9] . Död 1900-03-25 i Gårdstånga (M) [10] .
FMF Måns Persson.
Född 1762-11-06 i Borlunda (M) [11] . Död 1845-10-31 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) [12] . Husman
FMM Ingar Olsdotter.
Född 1770-07-11 i Benstorp, Örtofta (M) [13] . Död 1841-12-26 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) [14] .
M Karna Nilsdotter.
Född 1842-04-02 i Borgeby (M) [15] . Död 1920-11-26 i Högseröd nr 3, Högseröd (M) [16] .
MF Nils Svensson.
Född 1820-03-25 i Flädie (M) [17] . Död 1892-12-19 i Hyllie (M) [18] . Åbo
MFF Sven Claesson.
Född 1777-07-08 i Önnerup, Fjelie (M) [19] . Död 1846-02-15 i No 21, Flädie (M) [20] . Rusthållare
MFM Marna Nilsdotter.
Född 1781-01-12 i Flädie (M) [21] . Död 1836-06-06 i No 21, Flädie (M) [22] .
MM Botilla Persdotter.
Född 1812-08-11 i Borgeby (M) [23] . Död 1873-06-29 i Borgeby (M) [24] .
MMF Pehr Andersson.
Född 1756-01-18 i Bäringe, Billinge (M) [25] . Död 1834-01-14 i Holländarehusen, Borgeby (M) [26] . Torpare
MMM Christina Maria Borgström.
Född 1774-01-08 i Ravlunda (L) [27] . Död 1853-05-30 i Holländarehusen, Borgeby (M) [28] .

Relationer och barn

.

Källor

  1. Gårdstånga-Holmby CI:6
  2. Gårdstånga-Holmby CI:4
  3. Holmby FI:1 (1895-1937) Bild 70 / sid 71
  4. Gårdstånga-Holmby CI:2 sid 77
  5. Igelösa CI:5 (1861-1894) Bild 11
  6. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 23 / sid 13
  7. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 215 / sid 217
  8. Skeglinge CI:2 (1757-1860) Bild 44 / sid 39
  9. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 99 / sid 87
  10. Gårdstånga FI:1 (1895-1937) Bild 14 / sid 11
  11. Borlunda CI:2 (1756-1860) Bild 55 / sid 50
  12. Gårdstånga CI:3 (1818-1871) Bild 70 / sid 226
  13. Gårdstånga-Holmby AI:2 (1814-1820) bild 70
  14. Gårdstånga CI:3 (1818-1871) Bild 68 / sid 222
  15. Gårdstånga-Holmby AI:15 sid 25
  16. Högseröd FI:2 (1895-1937) Bild 93 / sid 91
  17. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 38 / sid 63
  18. Hyllie/Limhamn FI:1 (1861-1894) Bild 120 / sid 117
  19. Fjelie CI:1 (1696-1779) Bild 186 / sid 179
  20. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 151 / sid 287)
  21. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 8 / sid 3
  22. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 149 / sid 283
  23. Borgeby CI:2 (1772-1848) Bild 56 / sid 97
  24. Borgeby FI:1 (1861-1886) Bild 21
  25. Billinge (M) CI:2 (1722-1785) Bild 1270 / sid 119
  26. Borgeby C:2 sid 279
  27. Ravlunda CI:2 (1750-1818) Bild 970 / sid 92
  28. Borgeby CI:3 (1848-1861) Bild 26 / sid 106

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-02-20 med hjälp av Disgen version 2019.