Andersson, Olof
1876-1962

Olof Andersson.
Född 1876-03-30 i Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) [1] . Död 1962-07-14 i Malmö Sankt Pauli (M) [2] . Skräddare
F Lars Andersson.
Född 1841-10-06 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) [3] . Död 1927-01-25 i Holmby (M) [4] . Maskinist
FF Anders Larsson.
Född 1808-08-16 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) [5] . Död 1866-07-21 i Tågarpsgården, Igelösa (M) [6] . Torpare
FFF Lars Månsson.
Född 1767-09-25 i Roslöv, Gårdstånga (M) [7] . Död 1809-01-28 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) [8] . Åbo
FFM Mätta Jönsdotter.
Född 1774-08-04 i Skeglinge (M) [9] . Död 1809-02-01 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) [8] .
FM Kristina Månsdotter.
Född 1812-04-02 i Hvidarps Husfarm, Gårdstånga (M) [10] . Död 1900-03-25 i Gårdstånga (M) [11] .
FMF Måns Persson.
Född 1762-11-06 i Borlunda (M) [12] . Död 1845-10-31 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) [13] . Husman
FMM Ingar Olsdotter.
Född 1770-07-11 i Benstorp, Örtofta (M) [14] . Död 1841-12-26 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) [15] .
M Karna Nilsdotter.
Född 1842-04-02 i Borgeby (M) [16] . Död 1920-11-26 i Högseröd nr 3, Högseröd (M) [17] .
MF Nils Svensson.
Född 1820-03-25 i Flädie (M) [18] . Död 1892-12-19 i Hyllie (M) [19] . Åbo
MFF Sven Claesson.
Född 1777-07-08 i Önnerup, Fjelie (M) [20] . Död 1846-02-15 i No 21, Flädie (M) [21] . Rusthållare
MFM Marna Nilsdotter.
Född 1781-01-12 i Flädie (M) [22] . Död 1836-06-06 i No 21, Flädie (M) [23] .
MM Botilla Persdotter.
Född 1812-08-11 i Borgeby (M) [24] . Död 1873-06-29 i Borgeby (M) [25] .
MMF Pehr Andersson.
Född 1756-01-18 i Bäringe, Billinge (M) [26] . Död 1834-01-14 i Holländarehusen, Borgeby (M) [27] . Torpare
MMM Christina Maria Borgström.
Född 1774-01-08 i Ravlunda (L) [28] . Död 1853-05-30 i Holländarehusen, Borgeby (M) [29] .

Relationer och barn

Gift 1906-10-21 [30] .
Maria Sjäberg.
Karna Ingar Gunhild Svea Andersson.
Inez Greta Valborg Andersson.

Källor

  1. Gårdstånga-Holmby CI:6
  2. Sveriges dödbok 1901-2013
  3. Gårdstånga-Holmby CI:4
  4. Holmby FI:1 (1895-1937) Bild 70 / sid 71
  5. Gårdstånga-Holmby CI:2 sid 77
  6. Igelösa CI:5 (1861-1894) Bild 11
  7. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 23 / sid 13
  8. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 215 / sid 217
  9. Skeglinge CI:2 (1757-1860) Bild 44 / sid 39
  10. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 99 / sid 87
  11. Gårdstånga FI:1 (1895-1937) Bild 14 / sid 11
  12. Borlunda CI:2 (1756-1860) Bild 55 / sid 50
  13. Gårdstånga CI:3 (1818-1871) Bild 70 / sid 226
  14. Gårdstånga-Holmby AI:2 (1814-1820) bild 70
  15. Gårdstånga CI:3 (1818-1871) Bild 68 / sid 222
  16. Gårdstånga-Holmby AI:15 sid 25
  17. Högseröd FI:2 (1895-1937) Bild 93 / sid 91
  18. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 38 / sid 63
  19. Hyllie/Limhamn FI:1 (1861-1894) Bild 120 / sid 117
  20. Fjelie CI:1 (1696-1779) Bild 186 / sid 179
  21. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 151 / sid 287)
  22. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 8 / sid 3
  23. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 149 / sid 283
  24. Borgeby CI:2 (1772-1848) Bild 56 / sid 97
  25. Borgeby FI:1 (1861-1886) Bild 21
  26. Billinge (M) CI:2 (1722-1785) Bild 1270 / sid 119
  27. Borgeby C:2 sid 279
  28. Ravlunda CI:2 (1750-1818) Bild 970 / sid 92
  29. Borgeby CI:3 (1848-1861) Bild 26 / sid 106
  30. Södra Sandby AIIa:1 (1900-1913) Bild 970 / sid 89

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-02-20 med hjälp av Disgen version 2019.