Andersson, Rosa Majken Valborg Sofia
1914-2004

Rosa Majken Valborg Sofia Andersson.
Född 1914-06-14 i Svalövsgården, Svalöv (M) [1] . Död 2004-01-31 i Staffanstorp (M) [2] .
F Axel Viktor Andersson.
Född 1884-06-15 i Åryd (K) [3] . Död 1963-09-17 i Fosie (M) [2] . Statardräng
FF Anders Olsson.
Född 1845-01-15 i No 60 Torp, Bräkne-Hoby (K) [4] . Död 1924-10-13 i Ronneby kbfd (K) [5] . Torpare
FFF Ola Andersson.
Född 1813-05-14 i Mörrum (K) [6] . Död 1875-04-17 i No 103, Wasakull, Bräkne-Hoby (K) [7] . Bonde i Torp
FFM Inga Svensdotter.
Född 1810-10-19 i Bräkne-Hoby (K) [8] . Död 1881-03-23 i No 103, Wasakull, Bräkne-Hoby (K) [9] .
FM Ingeborg Svensdotter.
Född 1854-10-06 i No 19 Aborremåla, Backaryd (K) [10] . Död 1940-10-06 i Ronneby kbfd (K) [5] .
FMF Sven Olsson Bråtman.
Född 1814-10-09 i Åryd (K) [11] . Död 1893-10-27 i Backaryd (K) [12] . Båtsman
FMM Elin Johandotter.
Född 1816-10-14 i No 19 Aborremåla, Backaryd (K) [13] . Död 1895-05-14 i No 19 Aborremåla, Backaryd (K) [14] .
M Olga Viktoria Gustafsson.
Född 1888-08-22 i Ronneby landsförsamling (K) [15] . Död 1926-05-28 i Böketofta 5, Kågeröd (M) [2] .
MF Lars Gustaf Andersson.
Född 1859-09-09 i No 83 & 84 Gengletorp, Ramdala (K) [16] . Död 1943-06-07 i Bräkne-Hoby (K) [5] . Rättare
MFF Andreas Larsson.
Född 1823-03-19 i Snällebäck, Jämjö (K) [17] . Död 1894-02-11 i No 32, Ramdala (K) [18] .
MFM Emilie Sofie Ålund.
Född 1825-08-28 i Karlskrona Amiralitetsförsamling (K) [19] . Död 1902-05-05 i No 32, Ramdala (K) [20] .
MM Ingrid Sofia Månsdotter.
Född 1860-01-27 i No 9 Liatorp, Hjortsberga (K) [21] . Död 1913-08-13 i Hakarp 3, Bräkne-Hoby (K) [22] .
MMF Måns Månsson.
Född 1820-11-27 i Jakobstorp, Tving (K) [23] . Död 1878-06-10 i No 6 Hillerslätt, Hjortsberga (K) [24] . Dräng
MMM Maria Svensdotter.
Född 1823-03-19 i No 9 Liatorp, Hjortsberga (K) [25] . Död 1901-09-23 i No 6 Hillerslätt, Hjortsberga (K) [2] .

Källor

  1. SCB
  2. Sveriges Dödbok 1901-2009
  3. Åryd CI:7 sid 219
  4. Bräkne-Hoby C:10 (1835-1851) Bild 121 / sid 231
  5. Sveriges Dödbok 1901-2013
  6. Mörrum C:3 bild 188 sid 365
  7. Bräkne-Hoby FI:2 (1861-1890) Bild 140 / sid 138
  8. Bräkne-Hoby CI:7 (1801-1820) Bild 67 / sid 64
  9. Bräkne-Hoby FI:2 (1861-1890) Bild 205 / sid 203
  10. Backaryd C:5 bild 250
  11. Åryd CI:3 (1794-1829) Bild 45 / sid 75
  12. Backaryd F:3 (1880-1894) Bild 63 / sid 61
  13. Backaryd C:3 sid 437
  14. Backaryd F:4 (1895-1923) Bild 4 / sid 2
  15. Ronneby C:14 bild 424 sid 417
  16. Ramdala C:8 (1837-1860) bild 110 sid 215
  17. Jämjö CI:5 (1800-1825) Bild 123 / sid 233
  18. Ramdala CI:12 (1886-1899) Bild 168
  19. Karlskrona amiralitetsförsamling CIa:11 (1813-1832) Bild 292 / sid 571
  20. Ramdala FI:3 (1895-1909) Bild 540 / sid 46
  21. Hjortsberga C:3 sid 173
  22. Bräkne-Hoby FI:4 (1895-1931) Bild 1970 / sid 189
  23. Tving CI:5 (1816-1842) Bild 131 / sid 124
  24. Hjortsberga AI:15 (1881-1892) bild 73 sid 69
  25. Hjortsberga C:2 sid 194

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-02-20 med hjälp av Disgen version 2019.