Ansedel Anna Elvira Hildegard Andersson

1902-1944

Född 1902-02-07 i Svinaberga Nr 16, Södra Mellby (L) 1 .
Död 1944-11-26 i Ravlunda (L) 2 .
Anna Elvira Hildegard Andersson
Född 1902-02-07 i Svinaberga Nr 16, Södra Mellby (L) 1 .
Död 1944-11-26 i Ravlunda (L) 2 .
F Anders Larsson.
Född 1859-01-18 i Grevlunda Nr 18, Vitaby (L) 3 .
Död 1910-07-21 i Andrarum (L) 4 .

FF Lars Axelsson.
Född 1802-02-03 i Brösarp (L) 5 .
Död 1865-05-01 i Grevlunda Nr 18, Vitaby (L) 6 .

   
 

FFM Christina Andersdotter.
Född 1773 5 .


 
 
FM Johanna Cecilia Westerdal.
Född 1812-05-28 i Vitemölla, Vitaby (L) 7 .
Död 1876-12-15 i Grevlunda Nr 18, Vitaby (L) 8 .


FMF Henrik Westerdahl.
Född 1765-10-08 i Brösarp (L) 9 .
Död 1846-01-31 i Grevlunda Nr 03, Vitaby (L) 10 .


FMFF Nils Westerdahl.
Född 1727-08-09 i Fulltofta (M) 11 .
Död 1772-07-05 i Ravlunda (L) 12 .


FMFM Brita Christina Cronland.
Född 1737-06-04 i Västra Vram (L) 13 .
Död 1811-12-19 i Vitaby (L) 14 .


FMM Anna Vapenberg.
Född 1768-06-13 15 .
Död 1840-08-16 i Grevlunda Nr 03, Vitaby (L) 16 .

 
 
M Hanna Olsson.
Född 1874-03-17 i Sankt Olof (L) 17 .
Död 1948-04-22 i Christinehof, Andrarum (L) 4 .

     
 
   
 
MM Elna Larsson.
Född 1852-12-07 i Sankt Olof (L) 18 .
Död 1921-07-04 i Grevlunda Nr 30, Vitaby (L) 19 .


MMF Lars Andersson.
Född 1823-08-19 i Södra Mellby (L) 20 .
Död 1900-04-01 i St Olofs gård, Sankt Olof (L) 21 .

 
 

MMM Sissa Olsdotter.
Född 1813-12-05 i Sankt Olof (L) 22 .
Död 1884-01-02 i St Olofs gård, Sankt Olof (L) 23 .

 

MMMM Elina Nilsdotter.
Född 1792-06-27 i Sankt Olof (L) 24 .


Levnadsbeskrivning

Född 1902-02-07 i Svinaberga Nr 16, Södra Mellby (L) 1 .
Död 1944-11-26 i Ravlunda (L) 2 .
Begravd 1944-12-02 i Ravlunda (L) 2 .
Begravd Ravlunda kyrkogård, avd. L, nr. 336 (kista). Graven upplåten i evärlig tid (upplåtelse nr 1). (källa Begravda i Sverige).

Relationer och barn

Gift 1923-12-03 25 .
Fritz Albert Persson. uparrow.png Född 1898-04-25 i Sankt Olof (L) 26 .
Död 1979-09-24 i Ravlunda (L) 4 .
Kurt Arne Persson. rightarrow.png Född 1922-11-27 i Andrarum (L) 4 .
Död 2008-11-07 i Fleninge (M) 4 .
Källor
  1. SCB, Födde, GID 1705.33.1900
  2. Begravda i Sverige
  3. Vitaby C:4 (1852-1883) Bild 54
  4. Sveriges Dödbok 1901-2009
  5. Brösarp C:3 (1781-1840) Bild 52 / sid 45
  6. Vitaby (L) CI:4 (1852-1883) Bild 2290 / sid 45
  7. Vitaby CI:2 (1779-1820) Bild 130 / sid 123
  8. Vitaby CI:4 (1852-1883) Bild 238
  9. Brösarp CI:2 (1740-1780) Bild 125
  10. Vitaby CI:2 (1779-1820) Bild 191 / sid 182
  11. Fulltofta CI:1 (1621-1751) Bild 5140 / sid 80
  12. Ravlunda CI:2 (1750-1818) Bild 920 / sid 87
  13. Västra Vram CI:2 (1718-1747) Bild 93 / sid 188
  14. Vitaby CI:2 (1779-1820) Bild 127 / sid 120
  15. Vitaby AI:2 (1828-1833) Bild 87 / sid 95
  16. Vitaby AI:3 (1833-1851) Bild 89 / sid 95
  17. Sankt Olof C:3 (1866-1894) Bild 63 / sid 124
  18. Sankt Olof C:2 (1840-1865) Bild 34
  19. Vitaby FI:2 (1895-1941) Bild 900 / sid 86
  20. Sankt Olof AI:10 (1867-1876) Bild 10 / sid 7
  21. Sankt Olof FI:2 (1895-1941) Bild 180 / sid 14
  22. Sankt Olof C:1 (1801-1840) Bild 42 / sid 69
  23. Sankt Olof AI:12 (1883-1890) Bild 13 / sid 3
  24. Sankt Olof AI:1 (1813-1816) Bild 32 / sid 55
  25. SCB-utdrag GID 100011.143.4900
  26. SCB, Födde, GID 1702.29.300

Framställd 2021-04-29 med hjälp av Disgen version 2021.