Ansedel Iris Signhild Majken Ingemansson

1912-1987

Född 1912-05-22 i Högseröd (M) 1 .
Död 1987-10-23 i Sofielund (M) 2 .
bundy_signhild_bundy_f_ingemansson_1912-1987.jpg
Iris Signhild Majken Ingemansson
Född 1912-05-22 i Högseröd (M) 1 .
Död 1987-10-23 i Sofielund (M) 2 .
F Nils Lauritz Ingemansson.
Född 1882-12-11 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 3 .
Död 1959-12-25 i Västra Skrävlinge (M) 4 .

FF Sven Ingemansson.
Född 1849-08-14 i Hagestad Nr 16, Löderup (M) 5 .
Död 1909-09-12 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 6 .


FFF Ingeman Månsson.
Född 1814-01-22 i Borrby Nr 08, Borrby (L) 7 .
Död 1873-08-11 i Valleberga Nr 05, Valleberga (M) 8 .


FFFF Måns Håkansson.
Född 1771-08-25 i Borrby (L) 9 .
Död 1828-10-07 i Hagestad Nr 27, Löderup (M) 10 .


FFFM Kjerstina Olasdotter.
Född 1779-12-08 i Borrby (L) 11 .
Död 1838-04-23 i Hagestad Nr 27, Löderup (M) 12 .


FFM Signe Svensdotter.
Född 1813-03-22 i Gärarp, Tosterup (L) 13 .
Död 1893-07-13 i Valleberga Nr 05, Valleberga (M) 14 .


FFMF Sven Nilsson.
Född 1780-06-21 i Hammenhög (L) 15 .
Död 1833 i Hammenhög (L) 16 .


FFMM Sillu Persdotter.
Född 1793-07-26 i Gärarp, Tosterup (L) 17 .
Död 1860-01-23 i Stora Herrestad Nr 17, Stora Herrestad (M) 18 .

FM Ingar Hansdotter.
Född 1851-04-28 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 19 .
Död 1912-03-17 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 6 .


FMF Hans Bengtsson.
Född 1819-11-29 i Fröslöf Nr 1l0, Ingelstorp (M) 20 .
Död 1872-12-22 i Ullstorp (L) 21 .


FMFF Bengt Ek.
Född 1793-06-09 i Fröslöf, Ingelstorp (M) 22 .
Död 1851-11-06 i Löderup Nr 11, Löderup (M) 23 .


FMFM Ingar Nilsdotter.
Född 1798-05-04 i Hovby Nr 5, Östra Hoby (L) 24 .
Död 1850-05-14 i Löderup Nr 11, Löderup (M) 25 .


FMM Elna Åkesdotter.
Född 1821-04-24 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 26 .
Död 1860-01-28 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 27 .


FMMF Åke Mårtensson.
Född 1788-09-23 i Löderup (M) 28 .
Död 1846-09-07 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 29 .


FMMM Hanna Svensdotter.
Född 1792-04-16 i Löderup Nr 10, Löderup (M) 30 .
Död 1856-11-02 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 31 .

M Emma Larsson.
Född 1882-06-02 i Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) 32 .
Död 1920-09-18 i Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) 33 .

MF Lars Andersson.
Född 1841-10-06 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) 34 .
Död 1927-01-25 i Holmby (M) 35 .


MFF Anders Larsson.
Född 1808-08-16 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) 36 .
Död 1866-07-21 i Tågarpsgården, Igelösa (M) 37 .


MFFF Lars Månsson.
Född 1767-09-25 i Roslöv, Gårdstånga (M) 38 .
Död 1809-01-28 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) 39 .


MFFM Mätta Jönsdotter.
Född 1774-08-04 i Skeglinge (M) 40 .
Död 1809-02-01 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) 39 .


MFM Kristina Månsdotter.
Född 1812-04-02 i Hvidarps Husfarm, Gårdstånga (M) 41 .
Död 1900-03-25 i Gårdstånga (M) 42 .


MFMF Måns Persson.
Född 1762-11-06 i Borlunda (M) 43 .
Död 1845-10-31 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) 44 .


MFMM Ingar Olsdotter.
Född 1770-07-11 i Benstorp, Örtofta (M) 45 .
Död 1841-12-26 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) 46 .

MM Karna Nilsdotter.
Född 1842-04-02 i Borgeby (M) 47 .
Död 1920-11-26 i Högseröd Nr 03, Högseröd (M) 48 .


MMF Nils Svensson.
Född 1820-03-25 i Flädie (M) 49 .
Död 1892-12-19 i Hyllie (M) 50 .


MMFF Sven Claesson.
Född 1777-07-08 i Önnerup, Fjelie (M) 51 .
Död 1846-02-15 i No 21, Flädie (M) 52 .


MMFM Marna Nilsdotter.
Född 1781-01-12 i Flädie (M) 53 .
Död 1836-06-06 i No 21, Flädie (M) 54 .


MMM Botilla Persdotter.
Född 1812-08-11 i Borgeby (M) 55 .
Död 1873-06-29 i Borgeby (M) 56 .


MMMF Pehr Andersson.
Född 1756-01-18 i Bäringe, Billinge (M) 57 .
Död 1834-01-14 i Holländarehusen, Borgeby (M) 58 .


MMMM Christina Maria Borgström.
Född 1774-01-08 i Ravlunda (L) 59 .
Död 1853-05-30 i Holländarehusen, Borgeby (M) 60 .

Levnadsbeskrivning

Hemsamarit
Född 1912-05-22 i Högseröd (M) 1 .
Flyttat som fadern Nils Laurentz Ingemansson med nedanstående undantag:
Inflyttad från Gunnaröd 6, Billinge (M) 1920-11-02 till Boa, Bosarp (M) 61 .
Boende hos Johannes Nilssons familj Boarp no 1 (källa: Bosarp A:4 1910-24 sid 134)
Inflyttad från Bosarp 1923-10-19 till Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) 62 .
Utflyttad till Röstånga 1928-12-13 från Orup Nr 02, Bosjökloster (M) 63 .
Inflyttad från Röstånga 1929-02-02 till Verlinge 4 Ängagården, Stehag (M) 64 .
Inflyttad från Stehag 1930-11-20 till Lerberget 20, Väsby (M) 65 .
Hembiträde hos Sjökapten Oskar Olssons familj Lerberget 20 perioden 1930-11-20--1932-11-21. (Referens: Väsby A:II 1919-1945 sid 1440)
Utflyttad till Östra Strö 1932-11-21 från Lerberget 20, Väsby (M) 66 .
Inflyttad från Väsby 1932-11-21 till Ströö Nr 14, Östra Strö (M) 67 .
Utflyttad till Eslövs stad 1933-05-06 från Ströö Nr 14, Östra Strö (M) 68 .
Utflyttad till Malmö Karoli 1936-09-05 från Eslöv (M) 69 .
Inflyttad från Eslöv (M) 1936-09-05 till Ellenbogen 8-9, Malmö Karoli (M) 70 .
Bodde Djäknegatan 20, hembiträde hos Carl Hejdeman, nästa längd sidan 17. Källa, Caroli AII:183 sid 15 1930-1938.
Död 1987-10-23 i Sofielund (M) 2 .

Relationer och barn

Utom äktenskap.
Ernst Albin Persson Sindbäck. Född 1906-08-23 i Felestad (M) 71 .
Död 1999-08-04 i Felestad (M) 4 .
Åke Botvid Ingemansson. rightarrow.png Född 1933-04-05 i Ströö Nr 14, Östra Strö (M) 71 .
Död 1988-03-18 i Sofielund (M) 4 .
Gift 1942-02-01 i Malmö Karoli (M) 72 .
Pehr Bundy. uparrow.png Född 1912-03-01 i Malmö Sankt Petri (M) 73 .
Död 1988-08-20 i Amiralsgatan 88 A, Västra Skrävlinge (M) 74 .
Kurt Gösta Bundy. Född 1948-01-29 i Malmö Sankt Pauli (M) 75 .
Död 1990-04-27 i Trelleborg (M) 2 .
bundy_pehr_bundy_och_signhild_ingemansson_broumlllopsfoto.jpg
Källor
  1. SCB Högseröd, födde, GID 1269.11.6900
  2. Sveriges Dödbok 1947-2003
  3. Valleberga CI:5 (1865-1894) Bild 174
  4. Sveriges Dödbok 1901-2009
  5. Löderup C:5
  6. Valleberga FI:3 (1895-1934) Bild 570 / sid 49
  7. Borrby CI:2 (1788-1851) Bild 173 / sid 333
  8. Valleberga CI:3 (1842-1865) Bild 265
  9. Borrby CI:1 (1701-1788) Bild 2830 / sid 553
  10. Löderup AI:7 (1826-1833) Bild 177 / sid 177
  11. Borrby CI:1 (1701-1788) Bild 645 / sid 632
  12. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 278 / sid 275
  13. Hammenhög AI:1 (1820-1825) Bild 51 / sid 48
  14. Valleberga F:2
  15. Hammenhög CI:3 (1767-1820) Bild 34 / sid 55
  16. Se notis
  17. Tosterup CI:1 (1756-1806) Bild 118 / sid 111
  18. Stora Herrestad CI:2 (1806-1861) Bild 268
  19. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 196 / sid 194
  20. Ingelstorp AI:3 (1819-1825) sid 120
  21. Ullstorp C:4 (1862-1876) Bild 105 / sid 99
  22. Ingelstorp CI:2 (1784-1841) Bild 27 / sid 39
  23. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 309 / sid 306
  24. Östra Hoby C:2 (1798-1832) Bild 8 / sid 1
  25. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 306 / sid 303
  26. Löderup CI:2 (1789-1832) Bild 151 / sid 345
  27. Löderup CI:4 (1857-1865) Bild 175
  28. Löderup CI:1 (1684-1788) Bild 274 / sid 314
  29. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 295 / sid 292
  30. Löderup CI:2 (1789-1832) Bild 51 / sid 149
  31. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 322 / sid 319
  32. Gårdstånga CI:6
  33. Billinge F:3 (1895-1937) Bild 61 / sid 58
  34. Gårdstånga-Holmby CI:4
  35. Holmby FI:1 (1895-1937) Bild 70 / sid 71
  36. Gårdstånga-Holmby CI:2 sid 77
  37. Igelösa CI:5 (1861-1894) Bild 11
  38. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 23 / sid 13
  39. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 215 / sid 217
  40. Skeglinge CI:2 (1757-1860) Bild 44 / sid 39
  41. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 99 / sid 87
  42. Gårdstånga FI:1 (1895-1937) Bild 14 / sid 11
  43. Borlunda CI:2 (1756-1860) Bild 55 / sid 50
  44. Gårdstånga CI:3 (1818-1871) Bild 70 / sid 226
  45. Gårdstånga-Holmby AI:2 (1814-1820) bild 70
  46. Gårdstånga CI:3 (1818-1871) Bild 68 / sid 222
  47. Gårdstånga-Holmby AI:15 sid 25
  48. Högseröd FI:2 (1895-1937) Bild 93 / sid 91
  49. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 38 / sid 63
  50. Hyllie/Limhamn FI:1 (1861-1894) Bild 120 / sid 117
  51. Fjelie CI:1 (1696-1779) Bild 186 / sid 179
  52. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 151 / sid 287)
  53. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 8 / sid 3
  54. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 149 / sid 283
  55. Borgeby CI:2 (1772-1848) Bild 56 / sid 97
  56. Borgeby FI:1 (1861-1886) Bild 21
  57. Billinge (M) CI:2 (1722-1785) Bild 1270 / sid 119
  58. Borgeby C:2 sid 279
  59. Ravlunda CI:2 (1750-1818) Bild 970 / sid 92
  60. Borgeby CI:3 (1848-1861) Bild 26 / sid 106
  61. Bosarp B:2
  62. Billinge B:6
  63. Bosjökloster AII:4 1927-1937
  64. Stehag AII:5 sid 168
  65. Väsby B:11 (Nr 165)
  66. Väsby A:II 1919-1945 sid 1440
  67. Östra Strö B:4
  68. Östra Strö AII:3 sid 162
  69. V Sallerup A2:36 sid 813
  70. Malmö Karoli BI:23
  71. Ask C:5
  72. Vigselbevis
  73. Sveriges dödbok 1860-2016
  74. Lennart Bundy
  75. Sveriges Befolkning 1970

Framställd 2021-04-29 med hjälp av Disgen version 2021.