Ansedel Nils Lauritz Ingemansson

1882-1959

Född 1882-12-11 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 1 .
Död 1959-12-25 i Västra Skrävlinge (M) 2 .
ingemansson_nils_ingemansson.jpg
Nils Lauritz Ingemansson
Född 1882-12-11 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 1 .
Död 1959-12-25 i Västra Skrävlinge (M) 2 .
F Sven Ingemansson.
Född 1849-08-14 i Hagestad Nr 16, Löderup (M) 3 .
Död 1909-09-12 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 4 .

FF Ingeman Månsson.
Född 1814-01-22 i Borrby Nr 08, Borrby (L) 5 .
Död 1873-08-11 i Valleberga Nr 05, Valleberga (M) 6 .


FFF Måns Håkansson.
Född 1771-08-25 i Borrby (L) 7 .
Död 1828-10-07 i Hagestad Nr 27, Löderup (M) 8 .

 
 

FFM Kjerstina Olasdotter.
Född 1779-12-08 i Borrby (L) 9 .
Död 1838-04-23 i Hagestad Nr 27, Löderup (M) 10 .

 
 
FM Signe Svensdotter.
Född 1813-03-22 i Gärarp, Tosterup (L) 11 .
Död 1893-07-13 i Valleberga Nr 05, Valleberga (M) 12 .


FMF Sven Nilsson.
Född 1780-06-21 i Hammenhög (L) 13 .
Död 1833 i Hammenhög (L) 14 .


FMFF Nils Svensson.
Född 1745-04-05 i Hammenhög (L) 15 .
Död 1818-12-22 i Hammenhög Nr 27, Hammenhög (L) 16 .


FMFM Signe Jönsdotter.
Född 1746 17 .
Död 1809-11-29 i Hammenhög Nr 31, Hammenhög (L) 17 .


FMM Sillu Persdotter.
Född 1793-07-26 i Gärarp, Tosterup (L) 18 .
Död 1860-01-23 i Stora Herrestad Nr 17, Stora Herrestad (M) 19 .

 
 
M Ingar Hansdotter.
Född 1851-04-28 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 20 .
Död 1912-03-17 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 4 .

MF Hans Bengtsson.
Född 1819-11-29 i Fröslöf Nr 1l0, Ingelstorp (M) 21 .
Död 1872-12-22 i Ullstorp (L) 22 .


MFF Bengt Ek.
Född 1793-06-09 i Fröslöf, Ingelstorp (M) 23 .
Död 1851-11-06 i Löderup Nr 11, Löderup (M) 24 .


MFFF Tufve Bengtsson.
Född 1739-01-14 i Ingelstorp (M) 25 .
Död 1816-03-11 i Ingelstorp (M) 26 .


MFFM Sissela Andersdotter.
Född 1753 27 .
Död 1827-11-23 i Ingelstorp (M) 28 .


MFM Ingar Nilsdotter.
Född 1798-05-04 i Hovby Nr 5, Östra Hoby (L) 29 .
Död 1850-05-14 i Löderup Nr 11, Löderup (M) 30 .


MFMF Nils Ohlsson.
Född 1763 31 .
Död 1809-05-29 i Hovby Nr 5, Östra Hoby (L) 32 .


MFMM Gjertrud Jönsdotter.
Född 1768 31 .


MM Elna Åkesdotter.
Född 1821-04-24 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 33 .
Död 1860-01-28 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 34 .


MMF Åke Mårtensson.
Född 1788-09-23 i Löderup (M) 35 .
Död 1846-09-07 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 36 .


MMFF Mårten Nilsson.
Född 1757-02-25 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 37 .
Död 1837-05-09 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 38 .


MMFM Elna Åkesdotter.
Född 1770-01-16 i Tjustorp, Smedstorp (L) 39 .
Död 1833-07-25 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 40 .


MMM Hanna Svensdotter.
Född 1792-04-16 i Löderup Nr 10, Löderup (M) 41 .
Död 1856-11-02 i Löderup Nr 13, Löderup (M) 42 .


MMMF Swen Jönsson.
Född 1741-09-13 i Löderup (M) 43 .
Död 1823-01-03 i Löderup Nr 10, Löderup (M) 44 .


MMMM Elna Jönsdotter.
Född 1764-07-15 i Hammar, Ingelstorp (M) 45 .
Död 1823-07-11 i Löderup Nr 10, Löderup (M) 46 .

Levnadsbeskrivning

Byggnadssnickare
Född 1882-12-11 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 1 .
platser_valleberga_kyrka.jpg
Döpt 1883-01-06 i Valleberga (M) 47 .
platser_karta_stora_koumlpinge_nr_1.jpg
Flyttade 1899-12-15 från Valleberga Nr 58, Valleberga (M) till Stora Köpinge Nr 1, Stora Köpinge (M) 48 .
Flyttade 1900-11-19 från Stora Köpinge Nr 1, Stora Köpinge (M) till Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 49 .
Flyttade 1906-10-02 från Valleberga Nr 58, Valleberga (M) till Fanan IV, Malmö Sankt Johannes (M) 50 .
Flyttade 1908-11-08 från Fanan IV, Malmö Sankt Johannes (M) till Fjerrestadtorp, Fjärestad (M) 51 .
Flyttade 1909-11-16 från Fjerrestadtorp, Fjärestad (M) till Norra Wallåkra Nr 05, Fjärestad (M) 52 .
Flyttade 1910-04-01 från Norra Wallåkra Nr 05, Fjärestad (M) till Högseröd Nr 03, Högseröd (M) 53 .
Flyttade 1914-12-30 från Högseröd Nr 03, Högseröd (M) till Östra Gårdstånga Nr 05, Holmby (M) 54 .
Flyttade 1916-05-01 från Östra Gårdstånga Nr 05, Holmby (M) till Klemenstorp, Skarhult (M) 55 .
platser_karta_gunnaroumld_1_o_6.jpg
Flyttade 1916-10-12 från Klemenstorp, Skarhult (M) till Gunnaröd Nr 06, Billinge (M) 56 .
Flyttade 1919-11-06 från Gunnaröd Nr 06, Billinge (M) till Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) 57 .
Flyttade 1925-06-06 från Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) till Orup Nr 02, Bosjökloster (M) 58 .
Flyttade 1929-05-04 från Orup Nr 02, Bosjökloster (M) till Eslöv Nr 12, Eslöv (M) 59 .
Flyttade 1930-05-02 från Eslöv Nr 12, Eslöv (M) till Ströö Nr 14, Östra Strö (M) 60 .
Flyttade 1933-05-06 från Ströö Nr 14, Östra Strö (M) till Eslöv 172:5, Eslöv (M) 61 .
Flyttade 1936-04-11 från Eslöv 172:5, Eslöv (M) till Rabatten 2 d, Västra Skrävlinge (M) 62 .
Vid första flyttningen från Valleberga till Stora Köpinge benämnd dräng. Källa: Stora Köpinge (L, M) AIIa:1 (1895-1901) Bild 50 / sid 1 (AID: v112188.b50.s1, NAD: SE/LLA/13373).
Vid inllyttning till Malmö är yrket Snickare och efternamnet ändrat från Svensson till Ingemansson. Källa: Malmö Sankt Johannes (M) AIIa:3 (1906-1909) Bild 930 / sid 88 (AID: v103486.b930.s88, NAD: SE/MSA/00617)
I Fjärestad är yrkesbenämningen huggedräng. Källa: Fjärestad (M) AIIa:1 (1895-1912) Bild 1300 / sid 118 (AID: v258320.b1300.s118, NAD: SE/LLA/13087)
Husförhörslängder övriga:

Högseröd (M) AIIa:6 (1910-1920) Bild 1830 / sid 173 (AID: v106624.b1830.s173, NAD: SE/LLA/13178)
Holmby (M) AIIa:1 (1900-1917) Bild 3330 / sid 326 (AID: v106578b.b3330.s326, NAD: SE/LLA/13158)
Skarhult (M) AII:2 (1912-1923) Bild 820 / sid 72 (AID: v271179.b820.s72, NAD: SE/LLA/13341)
Billinge (M) AII:2 (1913-1923) Bild 3020 / sid 288 (AID: v106342a.b3020.s288, NAD: SE/LLA/13024)
Billinge (M) AII:2 (1913-1923) Bild 2620 / sid 248 (AID: v106342a.b2620.s248, NAD: SE/LLA/13024)
Bosjökloster (M) AII:3 (1916-1927) Bild 2580 / sid 248 (AID: v256133.b2580.s248, NAD: SE/LLA/13041)
Västra Sallerup (Eslöv) (M) AIIa:31 (1924-1944) Bild 2250 / sid 569 (AID: v266982.b2250.s569, NAD: SE/LLA/13478)
Östra Strö (M) AII:3 (1923-1940) Bild 1720 / sid 162 (AID: v266172.b1720.s162, NAD: SE/LLA/13527)
Västra Sallerup (Eslöv) (M) AIIa:34 (1932-1945) Bild 2210 / sid 813 (AID: v266985.b2210.s813, NAD: SE/LLA/13478)
Västra Skrävlinge (M) AIIa:86 (1935-1942) Bild 960 / sid 88 (AID: v266683.b960.s88, NAD: SE/MSA/01036)

Adress 1959-12-25 Lönngatan 46 D, Västra Skrävlinge (M).
Död 1959-12-25 i Västra Skrävlinge (M) 2 .

Relationer och barn

Gift 1907-12-21 63 .
Emma Larsson. uparrow.png Född 1882-06-02 i Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) 64 .
Död 1920-09-18 i Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) 65 .
Ebba Linnéa Ingemansson. rightarrow.png Född 1908-04-27 i Malmö Sankt Johannes (M) 66 .
Död 1986-05-06 i Eslöv (M) 67 .
Gustaf Botvid Ingemansson. Född 1909-05-11 i Fjärestad (M) 68 .
Död 1927-12-28 i Orup Nr 02, Bosjökloster (M) 69 .
Iris Signhild Majken Ingemansson. rightarrow.png Född 1912-05-22 i Högseröd (M) 70 .
Död 1987-10-23 i Sofielund (M) 71 .
Karin Gunborg Ingemansson. rightarrow.png Född 1914-03-13 i Högseröd (M) 63 .
Död 1988-09-04 i Fosie (M) 71 .
Nils Lennart Frank f Ingemansson. rightarrow.png Född 1915-11-04 i Holmby (M) 72 .
Död 2002-03-11 i Landskrona (M) 67 .
Maja Lisa Ingemansson. Född 1918-12-04 i Gunnaröd Nr 06, Billinge (M) 73 .
Död 1924-11-30 i Limhamn (M) 74 .
Gift 1924-11-22 75 .
Gerda Henrietta Nilsson. uparrow.png Född 1885-08-24 i No 1 Stensjömåla, Hjortsberga (K) 76 .
Död 1960-03-05 i Västra Skrävlinge (M) 2 .
Brita Gertrud Ingemansson. Född 1930-04-17 i Östra Strö (M) 77 .
Död 1984-06-17 i Slottsstaden (M) 78 .
Källor
  1. Valleberga CI:5 (1865-1894) Bild 174
  2. Sveriges Dödbok 1901-2009
  3. Löderup C:5
  4. Valleberga FI:3 (1895-1934) Bild 570 / sid 49
  5. Borrby CI:2 (1788-1851) Bild 173 / sid 333
  6. Valleberga CI:3 (1842-1865) Bild 265
  7. Borrby CI:1 (1701-1788) Bild 2830 / sid 553
  8. Löderup AI:7 (1826-1833) Bild 177 / sid 177
  9. Borrby CI:1 (1701-1788) Bild 645 / sid 632
  10. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 278 / sid 275
  11. Hammenhög AI:1 (1820-1825) Bild 51 / sid 48
  12. Valleberga F:2
  13. Hammenhög CI:3 (1767-1820) Bild 34 / sid 55
  14. Se notis
  15. Hammenhög (L) CI:2 (1741-1767) Bild 150 / sid 10
  16. Hammenhög CI:3 (1767-1820) Bild 147 / sid 280
  17. Hammenhög CI:3 (1767-1820) Bild 139 / sid 275
  18. Tosterup CI:1 (1756-1806) Bild 118 / sid 111
  19. Stora Herrestad CI:2 (1806-1861) Bild 268
  20. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 196 / sid 194
  21. Ingelstorp AI:3 (1819-1825) sid 120
  22. Ullstorp C:4 (1862-1876) Bild 105 / sid 99
  23. Ingelstorp CI:2 (1784-1841) Bild 27 / sid 39
  24. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 309 / sid 306
  25. Ingelstorp (L, M) CI:1 (1678-1784) Bild 360 / sid 31
  26. Ingelstorp (L, M) CI:2 (1784-1841) Bild 1050 / sid 199
  27. Ingelstorp AI:1 (1804-1808) Bild 13 / sid 15
  28. Ingelstorp (L, M) CI:2 (1784-1841) Bild 1100 / sid 209
  29. Östra Hoby C:2 (1798-1832) Bild 8 / sid 1
  30. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 306 / sid 303
  31. Östra Hoby AI:1 (1808-1811) Bild 17 / sid 17
  32. Östra Hoby C:2 (1798-1832) Bild 129 / sid 122
  33. Löderup CI:2 (1789-1832) Bild 151 / sid 345
  34. Löderup CI:4 (1857-1865) Bild 175
  35. Löderup CI:1 (1684-1788) Bild 274 / sid 314
  36. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 295 / sid 292
  37. Löderup CI:1 (1684-1788) Bild 201 / sid 241; Löderup AI:2 (1750-1762) Bild 1260 / sid 122
  38. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 276 / sid 273
  39. Löderup AI:5 (1818-1821) Bild 40 / sid 38
  40. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 267 / sid 264
  41. Löderup CI:2 (1789-1832) Bild 51 / sid 149
  42. Löderup CI:3 (1833-1856) Bild 322 / sid 319
  43. Löderup CI:1 (1684-1788) Bild 173 / sid 213
  44. Löderup CI:2 (1789-1832) Bild 301 / sid 649
  45. Ingelstorp CI:1 (1678-1784) Bild 59 / sid 54
  46. Löderup CI:2 (1789-1832) Bild 302 / sid 651
  47. Valleberga C:5
  48. Stora Köpinge (L, M) B:7 (1895-1931) Bild 270 / sid 23
  49. Stora Köpinge (L, M) B:7 (1895-1931) Bild 330 / sid 29
  50. Valleberga (L, M) B:2 (1895-1931) Bild 400 / sid 33
  51. Fjärestad (M) B:3 (1895-1948) Bild 410 / sid 37
  52. Fjärestad (M) AIIa:1 (1895-1912) Bild 1790 / sid 167
  53. Högseröd (M) B:2 (1895-1910) Bild 990 / sid 95
  54. Holmby (M) B:4 (1895-1925) Bild 710 / sid 67
  55. Skarhult (M) B:2 (1895-1939) Bild 810 / sid 77
  56. Billinge (M) B:6 (1895-1948) Bild 770 / sid 73
  57. Billinge (M) AII:2 (1913-1923) Bild 2620 / sid 248
  58. Bosjökloster (M) B:6 (1902-1947) Bild 900 / sid 172
  59. Västra Sallerup (Eslöv) (M) B:7 (1903-1929) Bild 2980 / sid 294
  60. Östra Strö (M) B:4 (1895-1943) Bild 121 / sid 117
  61. Västra Sallerup (Eslöv) (M) AIIa:34 (1932-1945) Bild 2210 / sid 813
  62. Västra Skrävlinge (M) BI:7 (1936-1937) Bild 220 / sid 18
  63. SCB Högseröd, födde, GID 1269.11.7500
  64. Gårdstånga CI:6
  65. Billinge F:3 (1895-1937) Bild 61 / sid 58
  66. SCB Malmö St Johannes, födde, GID 2757.4.15400
  67. Sveriges Dödbok
  68. Högseröd AIIa:6
  69. SCB-utdrag GID 100012.249.14600
  70. SCB Högseröd, födde, GID 1269.11.6900
  71. Sveriges Dödbok 1947-2003
  72. SCB Holmby, födde, GID 1255.44.4700
  73. Billinge CI:7 (1895-1937) Bild 90 / sid 88
  74. Billinge FI:3 (1895-1937) Bild 72 / sid 69
  75. SCB Bosjökloster, födde, GID 100012.173.10900
  76. Hjortsberga C:6
  77. SCB Malmöhus födde GID 100012.186.49600
  78. Sveriges Dödbok 1947-2006

Framställd 2021-04-29 med hjälp av Disgen version 2021.