Ansedel Emma Larsson

1882-1920

Född 1882-06-02 i Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) 1 .
Död 1920-09-18 i Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) 2 .
Emma Larsson
Född 1882-06-02 i Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) 1 .
Död 1920-09-18 i Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) 2 .
F Lars Andersson.
Född 1841-10-06 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) 3 .
Död 1927-01-25 i Holmby (M) 4 .

FF Anders Larsson.
Född 1808-08-16 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) 5 .
Död 1866-07-21 i Tågarpsgården, Igelösa (M) 6 .


FFF Lars Månsson.
Född 1767-09-25 i Roslöv, Gårdstånga (M) 7 .
Död 1809-01-28 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) 8 .


FFFF Måns Larsson.
Född 1731 9 .
Död 1786-11-06 i Roslöv, Gårdstånga (M) 9 .


FFFM Anna Nilsdotter.
Född 1732 10 .
Död 1772-03-19 i Roslöv, Gårdstånga (M) 10 .


FFM Mätta Jönsdotter.
Född 1774-08-04 i Skeglinge (M) 11 .
Död 1809-02-01 i Getinge no 5, Gårdstånga (M) 8 .

 
 
FM Kristina Månsdotter.
Född 1812-04-02 i Hvidarps Husfarm, Gårdstånga (M) 12 .
Död 1900-03-25 i Gårdstånga (M) 13 .


FMF Måns Persson.
Född 1762-11-06 i Borlunda (M) 14 .
Död 1845-10-31 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) 15 .


FMFF Per Trullsson.
Född 1711 16 .
Död 1794-11-27 i Borlunda (M) 16 .


FMFM Boel Andersdotter.
Född 1734-08-01 i Skeglinge (M) 17 .
Död 1815-09-28 i Grydby, Borlunda (M) 18 .


FMM Ingar Olsdotter.
Född 1770-07-11 i Benstorp, Örtofta (M) 19 .
Död 1841-12-26 i Hviderupshus, Gårdstånga (M) 20 .


FMMF Ola Christensson.
Född 1737-11-16 i Örtofta (M) 21 .


 
M Karna Nilsdotter.
Född 1842-04-02 i Borgeby (M) 22 .
Död 1920-11-26 i Högseröd Nr 03, Högseröd (M) 23 .

MF Nils Svensson.
Född 1820-03-25 i Flädie (M) 24 .
Död 1892-12-19 i Hyllie (M) 25 .


MFF Sven Claesson.
Född 1777-07-08 i Önnerup, Fjelie (M) 26 .
Död 1846-02-15 i No 21, Flädie (M) 27 .

 

MFFM .
Född 1740 26 .



MFM Marna Nilsdotter.
Född 1781-01-12 i Flädie (M) 28 .
Död 1836-06-06 i No 21, Flädie (M) 29 .

 

MFMM Karna Pehrsdotter.
Född 1757 28 .


MM Botilla Persdotter.
Född 1812-08-11 i Borgeby (M) 30 .
Död 1873-06-29 i Borgeby (M) 31 .


MMF Pehr Andersson.
Född 1756-01-18 i Bäringe, Billinge (M) 32 .
Död 1834-01-14 i Holländarehusen, Borgeby (M) 33 .


MMFF Anders Olsson.
Född 1721-01-06 i Bäringe, Billinge (M) 34 .
Död 1765-05-09 i Bäringe, Billinge (M) 35 .


MMFM Sissa Olsdotter.
Född 1724-08-30 i Rönnemölla, Billinge (M) 36 .
Död 1758-06-09 i Bäringe, Billinge (M) 37 .


MMM Christina Maria Borgström.
Född 1774-01-08 i Ravlunda (L) 38 .
Död 1853-05-30 i Holländarehusen, Borgeby (M) 39 .


MMMF Carl Borgström.
Född mellan 1730 och 1731 40 .
Död 1779-03-16 i Skepparp, Ravlunda (L) 40 .


MMMM Catharina Sjöberg.
Född omkring 1728 41 .
Död 1823-01-01 i Holländarehusen, Borgeby (M) 41 .

Levnadsbeskrivning

Född 1882-06-02 i Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) 1 .
Döpt 1882-06-18 i Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) 1 .
Flyttade Piga på Skarhults säteri 1898-11-12 från Gårdstånga (M) till Skarhult (M) 42 .
Flyttade 1900-10-24 från Skarhult (M) till Getinge no 8, Gårdstånga (M) 42 .
Flyttade 1901-11-09 från Getinge no 8, Gårdstånga (M) till Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) 43 .
Flyttade 1904-11-03 från Gårdstånga no 12, Gårdstånga (M) till Malmö Sankt Petri (M) 43 .
Inflyttad 1904-11-03 till Drufvan, Malmö Sankt Petri 44 .
Ref Malmö Sankt Petri AIIa:16 sid 276 inflyttad 3/11 04 från Gårdstånga till Drufvan XXV, Tegelgårdsgatan 47 och utflyttad till Pauli 9/11 05.
Ref Malmö Sankt Pauli AIIa:437 flyttat från Petri 05 9/11 till Sankt Pauli, gift 07 21/12, lysning 234/07 och flyttat till Malmö Sankt Johannes 08 10/4
Inflyttad från Pauli 1908-04-18 till Fanan IV, Malmö Sankt Johannes (M) 45 .
Fortsättningsvis flyttat som maken Nils Ingemansson.
Dog på Sanatorium i Röstånga benämning svårläst men liknar Blindbackssanatorium
Död 1920-09-18 i Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) 2 .
Begravd 1920-09-26 i Gunnaröd Nr 01, Billinge (M) 46 .
Dödsorsak: Lungtuberkulos

Relationer och barn

Gift 1907-12-21 47 .
Nils Lauritz Ingemansson. uparrow.png Född 1882-12-11 i Valleberga Nr 58, Valleberga (M) 48 .
Död 1959-12-25 i Västra Skrävlinge (M) 49 .
Ebba Linnéa Ingemansson. rightarrow.png Född 1908-04-27 i Malmö Sankt Johannes (M) 50 .
Död 1986-05-06 i Eslöv (M) 51 .
Gustaf Botvid Ingemansson. Född 1909-05-11 i Fjärestad (M) 52 .
Död 1927-12-28 i Orup Nr 02, Bosjökloster (M) 53 .
Iris Signhild Majken Ingemansson. rightarrow.png Född 1912-05-22 i Högseröd (M) 54 .
Död 1987-10-23 i Sofielund (M) 55 .
Karin Gunborg Ingemansson. rightarrow.png Född 1914-03-13 i Högseröd (M) 47 .
Död 1988-09-04 i Fosie (M) 55 .
Nils Lennart Frank f Ingemansson. rightarrow.png Född 1915-11-04 i Holmby (M) 56 .
Död 2002-03-11 i Landskrona (M) 51 .
Maja Lisa Ingemansson. Född 1918-12-04 i Gunnaröd Nr 06, Billinge (M) 57 .
Död 1924-11-30 i Limhamn (M) 58 .
Källor
  1. Gårdstånga CI:6
  2. Billinge F:3 (1895-1937) Bild 61 / sid 58
  3. Gårdstånga-Holmby CI:4
  4. Holmby FI:1 (1895-1937) Bild 70 / sid 71
  5. Gårdstånga-Holmby CI:2 sid 77
  6. Igelösa CI:5 (1861-1894) Bild 11
  7. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 23 / sid 13
  8. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 215 / sid 217
  9. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 198 / sid 200
  10. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 189 / sid 191
  11. Skeglinge CI:2 (1757-1860) Bild 44 / sid 39
  12. Gårdstånga CI:2 (1761-1838) Bild 99 / sid 87
  13. Gårdstånga FI:1 (1895-1937) Bild 14 / sid 11
  14. Borlunda CI:2 (1756-1860) Bild 55 / sid 50
  15. Gårdstånga CI:3 (1818-1871) Bild 70 / sid 226
  16. Borlunda CI:2 (1756-1860) Bild 276 / sid 271
  17. Borlunda CI:1 (1687-1755) Bild 1620 / sid 157
  18. Borlunda CI:2 (1756-1860) Bild 291 / sid 285
  19. Gårdstånga-Holmby AI:2 (1814-1820) bild 70
  20. Gårdstånga CI:3 (1818-1871) Bild 68 / sid 222
  21. Örtofta C:1
  22. Gårdstånga-Holmby AI:15 sid 25
  23. Högseröd FI:2 (1895-1937) Bild 93 / sid 91
  24. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 38 / sid 63
  25. Hyllie/Limhamn FI:1 (1861-1894) Bild 120 / sid 117
  26. Fjelie CI:1 (1696-1779) Bild 186 / sid 179
  27. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 151 / sid 287)
  28. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 8 / sid 3
  29. Flädie CI:2 (1780-1861) Bild 149 / sid 283
  30. Borgeby CI:2 (1772-1848) Bild 56 / sid 97
  31. Borgeby FI:1 (1861-1886) Bild 21
  32. Billinge (M) CI:2 (1722-1785) Bild 1270 / sid 119
  33. Borgeby C:2 sid 279
  34. Billinge (M) CI:1 (1646-1721) Bild 1920 / sid 187
  35. Billinge (M) CI:2 (1722-1785) Bild 2190 / sid 211
  36. Billinge (M) CI:2 (1722-1785) Bild 450 / sid 40
  37. Billinge (M) CI:2 (1722-1785) Bild 2920 / sid 284
  38. Ravlunda CI:2 (1750-1818) Bild 970 / sid 92
  39. Borgeby CI:3 (1848-1861) Bild 26 / sid 106
  40. Ravlunda (L) CI:2 (1750-1818) Bild 1170 / sid 112
  41. Borgeby (M) CI:2 (1772-1848) Bild 1300 / sid 257
  42. Församlingsbok, Skarhult
  43. Församlingsbok, Gårdstånga
  44. Malmö St Petri, inflyttningsbok GID: 1313.388.13100
  45. Malmö Sankt Johannes AIIa:3 1908 sid 88
  46. Billinge F:3
  47. SCB Högseröd, födde, GID 1269.11.7500
  48. Valleberga CI:5 (1865-1894) Bild 174
  49. Sveriges Dödbok 1901-2009
  50. SCB Malmö St Johannes, födde, GID 2757.4.15400
  51. Sveriges Dödbok
  52. Högseröd AIIa:6
  53. SCB-utdrag GID 100012.249.14600
  54. SCB Högseröd, födde, GID 1269.11.6900
  55. Sveriges Dödbok 1947-2003
  56. SCB Holmby, födde, GID 1255.44.4700
  57. Billinge CI:7 (1895-1937) Bild 90 / sid 88
  58. Billinge FI:3 (1895-1937) Bild 72 / sid 69

Framställd 2021-04-29 med hjälp av Disgen version 2021.