Ansedel Oskar Artur Vallentin Andersson

1909-1979

Född 1909-12-24 i Svalöv (M) 1 .
Död 1979-12-12 i Helsingborgs Maria (M) 2 .
Oskar Artur Vallentin Andersson
Född 1909-12-24 i Svalöv (M) 1 .
Död 1979-12-12 i Helsingborgs Maria (M) 2 .
F Axel Viktor Andersson.
Född 1884-06-15 i Åryd (K) 3 .
Död 1963-09-17 i Fosie (M) 2 .

FF Anders Olsson.
Född 1845-01-15 i No 60 Torp, Bräkne-Hoby (K) 4 .
Död 1924-10-13 i Ronneby kbfd (K) 5 .


FFF Ola Andersson.
Född 1813-05-14 i Mörrum (K) 6 .
Död 1875-04-17 i No 103, Wasakull, Bräkne-Hoby (K) 7 .


FFFF Anders Olsson.
Född 1784-11-06 i Vekerum, Mörrum (K) 8 .
Död 1830-01-03 i Vekerum, Mörrum (K) 9 .


FFFM Botilda Jonasdotter.
Född 1786-01-06 i Mörrum (K) 10 .
Död 1864-04-15 i Vekerum, Mörrum (K) 11 .


FFM Inga Svensdotter.
Född 1810-10-19 i Bräkne-Hoby (K) 12 .
Död 1881-03-23 i No 103, Wasakull, Bräkne-Hoby (K) 13 .


FFMF Sven Svensson.
Född 1782-02-20 i Muggeboda, Bräkne-Hoby (K) 14 .
Död 1863-01-24 i No 60 Torp, Bräkne-Hoby (K) 15 .


FFMM Elna Håkansdotter.
Född 1791-03-23 i Ternö, Hällaryd (K) 16 .
Död 1870-03-28 i No 60 Torp, Bräkne-Hoby (K) 17 .

FM Ingeborg Svensdotter.
Född 1854-10-06 i No 19 Aborremåla, Backaryd (K) 18 .
Död 1940-10-06 i Ronneby kbfd (K) 5 .


FMF Sven Olsson Bråtman.
Född 1814-10-09 i Åryd (K) 19 .
Död 1893-10-27 i Backaryd (K) 20 .


FMFF Ola Pehrsson.
Född 1781-03-17 i No 40 Törneryd, Åryd (K) 21 .
Död 1818-05-29 i Åryd (K) 22 .


FMFM Agnes Olsdotter.
Född 1784-01-31 i Torp, Bräkne-Hoby (K) 23 .
Död 1853-05-15 i No 39 Törneryd, Åryd (K) 24 .


FMM Elin Johandotter.
Född 1816-10-14 i No 19 Aborremåla, Backaryd (K) 25 .
Död 1895-05-14 i No 19 Aborremåla, Backaryd (K) 26 .


FMMF Johannes Gummesson.
Född 1783-06-03 i Backaryd (K) 27 .



FMMM Karin Hansdotter.
Född 1787-09-24 i Backaryd (K) 28 .


M Olga Viktoria Gustafsson.
Född 1888-08-22 i Ronneby landsförsamling (K) 29 .
Död 1926-05-28 i Böketofta 5, Kågeröd (M) 2 .

MF Lars Gustaf Andersson.
Född 1859-09-09 i No 83 & 84 Gengletorp, Ramdala (K) 30 .
Död 1943-06-07 i Bräkne-Hoby (K) 5 .


MFF Andreas Larsson.
Född 1823-03-19 i Snällebäck, Jämjö (K) 31 .
Död 1894-02-11 i No 32, Ramdala (K) 32 .


MFFF Lars Petersson.
Född 1802-11-03 i Jämjö (K) 33 .
Död 1867-11-03 i Kettilsboda, Jämjö (K) 34 .


MFFM Gustava Eriksdotter.
Född 1800-12-07 i Bettamåla, Augerum (K) 35 .



MFM Emilie Sofie Ålund.
Född 1825-08-28 i Karlskrona Amiralitetsförsamling (K) 36 .
Död 1902-05-05 i No 32, Ramdala (K) 37 .


MFMF Carl Fredrik Ålund.
Född 1796-07-29 38 .
Död 1867-03-11 i Karlskrona stadsförsamling (K) 39 .


MFMM Anna Catharina Fouriner.
Född 1792 36 .


MM Ingrid Sofia Månsdotter.
Född 1860-01-27 i No 9 Liatorp, Hjortsberga (K) 40 .
Död 1913-08-13 i Hakarp 3, Bräkne-Hoby (K) 41 .


MMF Måns Månsson.
Född 1820-11-27 i Jakobstorp, Tving (K) 42 .
Död 1878-06-10 i No 6 Hillerslätt, Hjortsberga (K) 43 .

 

MMFM Kierstin Andersdotter.
Född 1796-04-23 44 .



MMM Maria Svensdotter.
Född 1823-03-19 i No 9 Liatorp, Hjortsberga (K) 45 .
Död 1901-09-23 i No 6 Hillerslätt, Hjortsberga (K) 2 .


MMMF Sven Liberg.
Född 1796 i Tving (K) 46 .



MMMM Bengta Olasdotter.
Född 1795-01-18 i Mölleryd, Hjortsberga (K) 47 .


Levnadsbeskrivning

Född 1909-12-24 i Svalöv (M) 1 .
Död 1979-12-12 i Helsingborgs Maria (M) 2 .
Källor
  1. Bodarp AII:2 (1904-1915) Bild 1280 / sid 119
  2. Sveriges dödbok 1901-2009
  3. Åryd CI:7 sid 219
  4. Bräkne-Hoby C:10 (1835-1851) Bild 121 / sid 231
  5. Sveriges Dödbok 1901-2013
  6. Mörrum C:3 bild 188 sid 365
  7. Bräkne-Hoby FI:2 (1861-1890) Bild 140 / sid 138
  8. Mörrum CI:3 (1769-1813) Bild 49 / sid 89
  9. Mörrum CI:5 (1821-1841) Bild 289 / sid 567
  10. Mörrum CI:3 (1769-1813) Bild 52 / sid 95
  11. Sveriges dödbok 1860-2016
  12. Bräkne-Hoby CI:7 (1801-1820) Bild 67 / sid 64
  13. Bräkne-Hoby FI:2 (1861-1890) Bild 205 / sid 203
  14. Bräkne-Hoby CI:6 (1781-1800) Bild 9 / sid 13
  15. Bräkne-Hoby FI:2 (1861-1890) Bild 19 / sid 17
  16. Hällaryd CI:4 (1768-1793) Bild 74 / sid 137
  17. Bräkne-Hoby FI:2 (1861-1890) Bild 95 / sid 93
  18. Backaryd C:5 bild 250
  19. Åryd CI:3 (1794-1829) Bild 45 / sid 75
  20. Backaryd F:3 (1880-1894) Bild 63 / sid 61
  21. Åryd AI:1 (1813-1820) bild 211 sid 212
  22. Åryd CI:3 (1794-1829) Bild 159 / sid 301
  23. Bräknehoby C:6 sid 39
  24. Åryd CI:5 (1845-1860) Bild 170 / sid 157
  25. Backaryd C:3 sid 437
  26. Backaryd F:4 (1895-1923) Bild 4 / sid 2
  27. Backaryd AI:1 (1813-1818) bild 204 sid 198
  28. Backaryd C:3 sid 177
  29. Ronneby C:14 bild 424 sid 417
  30. Ramdala C:8 (1837-1860) bild 110 sid 215
  31. Jämjö CI:5 (1800-1825) Bild 123 / sid 233
  32. Ramdala CI:12 (1886-1899) Bild 168
  33. Jämjö CI:5 (1800-1825) Bild 15 / sid 17
  34. Jämjö (K) FI:1 (1861-1875) Bild 51 / sid 48
  35. Augerum CI:3 (1782-1810) Bild 131 / sid 247
  36. Karlskrona amiralitetsförsamling CIa:11 (1813-1832) Bild 292 / sid 571
  37. Ramdala FI:3 (1895-1909) Bild 540 / sid 46
  38. Karlsborgs garnisonsförsamling (R) AI:26 (1860-1866) Bild 20 / sid 2
  39. Karlskrona stadsförsamling (K) FI:3 (1861-1871) Bild 166 / sid 161
  40. Hjortsberga C:3 sid 173
  41. Bräkne-Hoby FI:4 (1895-1931) Bild 1970 / sid 189
  42. Tving CI:5 (1816-1842) Bild 131 / sid 124
  43. Hjortsberga AI:15 (1881-1892) bild 73 sid 69
  44. Tving CI:5 (1816-1842) Bild 131 / sid 124; Tving AI:8 (1819-1821) Bild 302 / sid 294
  45. Hjortsberga C:2 sid 194
  46. Hjortsberga AI:4 (1821-1825) bild 26 sid 22
  47. Hjortsberga C:2 sid 81

Framställd 2021-04-29 med hjälp av Disgen version 2021.